Čaká nás ilúzia rastu

Autor: Ingrid Šabíková | 19.2.2017 o 21:06 | (upravené 23.2.2017 o 9:55) Karma článku: 2,73 | Prečítané:  807x

Význam slova „ilúzia“ v slovníku slovenského jazyka znamená klamná predstava, mámenie a vidina. Burzové trhy boli vždy citlivé na rast ilúzií.

Na amerických burzových trhoch v poslednej dobe možno badať niekoľko ilúzií. Jednou z nich je americký prezident Donald Trump svojim osobitým politickým štýlom a jeho vyjednávacie schopnosti biznismena urobiť Ameriku opäť najmocnejšou krajinou v období, keď z rebríčka – úplné demokratické krajiny – sa zaradila Amerika medzi tzv. kazové demokratické krajiny. Ďalšia ilúzia spočíva v hodnote amerického indexu Dow Jones, ktorý dosahuje hranicu 20 tisíc bodov – priemerná hodnota indexu Dow Jones dosiahla historické maximum po zvolení nového amerického prezidenta. Akciový index je ovplyvnení nielen správaním sa podnikov, ale aj politickými udalosťami (vojna) a prírodnými katastrofami.

Americká ekonomika robí dnes politiku celkovej inflácie na úrovni 2 %. Čiže cieľom amerického FED-u je dosiahnuť rast cien o 2 % ročne. Taktiež tlak Európskej centrálnej banky (ECB) o sprísnenie menovej politiky a dosiahnutie rastu cien sa dnes zvyšuje, čo môže viesť k ukončeniu politiky lacných peňazí - QE. Dnes môžeme vidieť ako politika lacných peňazí (QE) nepomáha reálnej ekonomike ako sa očakávalo a vládne dlhy krajín EÚ stále rastú rýchlejšie v porovnaní s rastom HDP. Problémom politiky lacných peňazí je, že peniaze pumpované do ekonomiky sa nedostávajú k bežným spotrebiteľom, ale do rúk bohatých a finančných skupín, ktorí len hromadia finančné bohatstvo. Problémom sú nedostatočné súkromné investície. Tento problém si uvedomuje aj americký prezident Trump, ktorý sa snaží o zavedenie daňových škrtov a znižovanie podnikových daní s cieľom zvýšiť súkromné investície.  Jeden z najbohatších mužov Ameriky – a bývalý minister financií Andrew Mellon – presadzoval v minulosti znížené dane pre bohatých nakoľko veril, že úspech bohatých pomáha aj tým menej solventným.

Inflácia zjednodušene vzniká ako dôsledok ekonomickej nerovnováhy. Rast inflácie  predstavuje znehodnotenie meny resp. zníženie kúpnej sily peňazí. Vysoká inflácia spôsobuje deformáciu trhu a vyvoláva neistotu. Naopak nulová inflácia je nevyjasnená otázka a je predmetom mnohých odborných diskusií. Podľa odhadov Európskej centrálnej banky (ECB) – v čase stability na finančnom trhu – miera inflácie eurozóny by mala v roku 2017 dosiahnuť 1,4% a v nasledujúcom roku 1,5%, pričom rast HDP eurozóny sa očakáva v rokoch 2017-2019 na úrovni 1,5%.

V súčasnosti problémom Eurozóny sú neúmerné rasty vládnych dlhov – dlhová kríza. Spúšťačom hospodárskej, finančnej krízy môže byť dlhová kríza v Číne, podnikové bankroty v USA, či finančná nestabilita Talianska (zlé úvery talianskych bánk v objeme cca 360 mld. Euro).

V čase vzrastajúcich globálnych neistôt, konfliktov, globálnej migrácie, klimatických zmien, technologického rastu a DUSNEJ situácii na finančných trhoch, možno očakávať menej práce a hlavne menej priestoru na kvalitný život, i život ako taký. Menej práce a rast ilúzie vyvolá sociálne neistoty a pokles životnej úrovne. Danú situáciu mapuje i dokument „ Globálne trendy 2035“, ktorý vyslovuje obavy z temnej budúcnosti a mapuje riziká z narastajúcej polarizácie, zhoršujúcej sa medzinárodnej spolupráce a hlavne zhoršujúcej sa sociálno-ekonomickej situácie globálneho sveta, ktorý bude rozdelený na tri celky USA, Čínu a Rusko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?