Veľký matematik

Autor: Ingrid Šabíková | 23.11.2016 o 21:37 | (upravené 16.12.2016 o 15:16) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  906x

Pán minister financií Peter Kažimír pridá na platoch zamestnancov štátnej a verejnej služby o 4 %, učitelia musia požiadať Plavčana?

O tom, že pán minister financií je "veľký MATEMATIK", niet pochýb. Podľa jeho slov, Slovensko naďalej úspešne konsoliduje verejné financie.

Hoci slovenským učiteľom boli mnoho krát zvýšené platy, stále patria medzi najslabšie platených z krajín EÚ či OECD. I v porovnaní s inými profesiami s vysokoškolským vzdelaním, zarobia učitelia len zhruba polovicu.

O tom, že vyhliadky Slovenska nie sú ružové – prevažná väčšina ekonómov VIE. X-krát počujeme od ministra financií – aká sme úspešná krajina v reforme verejných financií,  ako Slovensko napreduje v ekonomickom raste, ako vláda znížila nezamestnanosť, aký ekonomický rast Slovensko bude dosahovať, ako zvýšili platy učiteľom a atď... O tom, že skutočnosť môže byť iná, mnohí z nás vieme. Niekoľko násobný nárast platov učiteľov k pomeru rastu životných nákladov je nepatrný a nepostačujúci.  Položme si otázku, keby nebolo toľko univerzít, vysokých škôl aká by bola miera nezamestnanosti na Slovensku? Hoci dnes mladé generácie po 18 rokoch študujú na vysokých školách, je otázne – kde by pracovali – keby im nebolo umožnené študovať?

Ďalším príkladom ako je verejnosť neinformovaná, je otázka rastu verejného dlhu. Podľa slov ministra financií, verejný dlh na Slovensku je 53,1 % a nepresiahne hranicu fiškálneho paktu – t.j. 60%. Pričom koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dokonca klesať a dosiahnuť úroveň 48,7 % HDP, ako sa uvádza na stránke http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/861005-dlh-sr-tento-rok-narastie-tvrdi-vlada-rezort-financii-ako-dovod-uvadza-predzasobenie.html. Osobne si myslím, že je potrebné ísť hlbšie do​ účtovníctva. Slovensko cez PPP projekty/diaľnice zadlžuje budúce generácie do kozmických výšok. V súčasnosti dlhy z PPP projektov nie sú započítané a premietnuté v bilancii verejnej správy. Čiže dlhy z PPP projektov na výstavbu diaľnic v budúcnosti zvýšia verejný dlh.

O tom, že prognóza s fiškálnym vývojom na Slovensku ako i v EÚ nie je ružová, potvrdzuje i skutočnosť Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá okrem menového cielenia, vykonáva politiku obozretnosti na makroúrovni. Banková rada NBS 25. októbra 2016 – s účinnosťou od 1.8. 2017 – schválila výšku proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 0,50 % ako prvá krajina Eurozóny. Indikátor proticyklický kapitálový vankúš reflektuje na fiškálnu situáciu, ktorá vplýva na stabilitu finančného systému. Čiže inými slovami, NBS vytvára dodatočné rezervy vopred ( v dobrých časoch), ktoré sa použijú na pokrytie strát v budúcnosti (v čase krízy). Alebo inými slovami, vláda sa snaží naplniť VANKÚŠ v dobrých časoch a tento naplnený vankúš minie (vyprázdni) v zlých časoch.

Podľa môjho odhadu a výpočtov, dlh verejnej správy na Slovensku bude v budúcnosti rásť a nie klesať. Podľa môjho názoru  je verejný dlh SR ďaleko vyšší ako je prezentovaný v médiách, na verejnosti a už dnes sa verejný dlh blíži k hranici fiškálneho paktu - na úrovni 60%. Zároveň výpočty pána Kažimíra reflektujú na exogénne šoky krajín Eurozóny len z krátkodobého časového horizontu, čiže sú irelevantné. Situácia v krajinách Európskej únie - najmä Talianska, Španielska, Francúzska, Grécka, Írska je z pohľadu fiškálnej stability otázna už dnes. Zároveň fiškálna stabilita krajín EÚ je prepojená a závislá od stability finančného systému ako celku Eurozóny, ktorá je tiež neistá, nakoľko mena Euro značne oslabuje a stráca kúpnu silu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?