Veľký matematik

Autor: Ingrid Šabíková | 23.11.2016 o 21:37 | (upravené 16.12.2016 o 15:16) Karma článku: 3,20 | Prečítané:  1030x

Pán minister financií Peter Kažimír pridá na platoch zamestnancov štátnej a verejnej služby o 4 %, učitelia musia požiadať Plavčana?

O tom, že pán minister financií je "veľký MATEMATIK", niet pochýb. Podľa jeho slov, Slovensko naďalej úspešne konsoliduje verejné financie.

Hoci slovenským učiteľom boli mnoho krát zvýšené platy, stále patria medzi najslabšie platených z krajín EÚ či OECD. I v porovnaní s inými profesiami s vysokoškolským vzdelaním, zarobia učitelia len zhruba polovicu.

O tom, že vyhliadky Slovenska nie sú ružové – prevažná väčšina ekonómov VIE. X-krát počujeme od ministra financií – aká sme úspešná krajina v reforme verejných financií,  ako Slovensko napreduje v ekonomickom raste, ako vláda znížila nezamestnanosť, aký ekonomický rast Slovensko bude dosahovať, ako zvýšili platy učiteľom a atď... O tom, že skutočnosť môže byť iná, mnohí z nás vieme. Niekoľko násobný nárast platov učiteľov k pomeru rastu životných nákladov je nepatrný a nepostačujúci.  Položme si otázku, keby nebolo toľko univerzít, vysokých škôl aká by bola miera nezamestnanosti na Slovensku? Hoci dnes mladé generácie po 18 rokoch študujú na vysokých školách, je otázne – kde by pracovali – keby im nebolo umožnené študovať?

Ďalším príkladom ako je verejnosť neinformovaná, je otázka rastu verejného dlhu. Podľa slov ministra financií, verejný dlh na Slovensku je 53,1 % a nepresiahne hranicu fiškálneho paktu – t.j. 60%. Pričom koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dokonca klesať a dosiahnuť úroveň 48,7 % HDP, ako sa uvádza na stránke http://finweb.hnonline.sk/ekonomika/861005-dlh-sr-tento-rok-narastie-tvrdi-vlada-rezort-financii-ako-dovod-uvadza-predzasobenie.html. Osobne si myslím, že je potrebné ísť hlbšie do​ účtovníctva. Slovensko cez PPP projekty/diaľnice zadlžuje budúce generácie do kozmických výšok. V súčasnosti dlhy z PPP projektov nie sú započítané a premietnuté v bilancii verejnej správy. Čiže dlhy z PPP projektov na výstavbu diaľnic v budúcnosti zvýšia verejný dlh.

O tom, že prognóza s fiškálnym vývojom na Slovensku ako i v EÚ nie je ružová, potvrdzuje i skutočnosť Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá okrem menového cielenia, vykonáva politiku obozretnosti na makroúrovni. Banková rada NBS 25. októbra 2016 – s účinnosťou od 1.8. 2017 – schválila výšku proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 0,50 % ako prvá krajina Eurozóny. Indikátor proticyklický kapitálový vankúš reflektuje na fiškálnu situáciu, ktorá vplýva na stabilitu finančného systému. Čiže inými slovami, NBS vytvára dodatočné rezervy vopred ( v dobrých časoch), ktoré sa použijú na pokrytie strát v budúcnosti (v čase krízy). Alebo inými slovami, vláda sa snaží naplniť VANKÚŠ v dobrých časoch a tento naplnený vankúš minie (vyprázdni) v zlých časoch.

Podľa môjho odhadu a výpočtov, dlh verejnej správy na Slovensku bude v budúcnosti rásť a nie klesať. Podľa môjho názoru  je verejný dlh SR ďaleko vyšší ako je prezentovaný v médiách, na verejnosti a už dnes sa verejný dlh blíži k hranici fiškálneho paktu - na úrovni 60%. Zároveň výpočty pána Kažimíra reflektujú na exogénne šoky krajín Eurozóny len z krátkodobého časového horizontu, čiže sú irelevantné. Situácia v krajinách Európskej únie - najmä Talianska, Španielska, Francúzska, Grécka, Írska je z pohľadu fiškálnej stability otázna už dnes. Zároveň fiškálna stabilita krajín EÚ je prepojená a závislá od stability finančného systému ako celku Eurozóny, ktorá je tiež neistá, nakoľko mena Euro značne oslabuje a stráca kúpnu silu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?