Skvost Slovenska

Autor: Ingrid Šabíková | 20.11.2016 o 20:12 | (upravené 30.11.2016 o 10:45) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  554x

V júli 2007 Výbor svetového dedičstva UNESCO rozhodol o zápise národnej prírodnej rezervácie Stužica, Rožok a Havešová do Svetového zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva.

Lesopoľnohospodársky majetok Ulič– sa nachádza na území Východných Karpát, ktorý je jedinou rezerváciou na svete, ktorú tvoria spojené územia troch štátov – Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Je to kraj bohatý na jedinečné a prekrásne prírodné prostredie so strmými stráňami, hlbokými lesmi a pramenitými horskými bystrinami.  Územie pokrývajú lesy s dominantným zastúpením buka. Zachovali sa tu lesy s pralesovitou štruktúrou, ktoré nemajú na Slovensku obdobu a dnes sú prísne chránené  ako prírodné rezervácie.  Nachádza sa tu sedem národných prírodných rezervácií – Riaba skala, Stužica, Stinská, Rožok,  Havešová, Pľaša, Pod Ruským a dvanásť prírodných rezervácií.

Dnes štátny podnik obhospodaruje 24 759 ha lesného pôdneho fondu, z ktorých je vo vlastníctve štátu 18 457 ha a 2 384 ha poľnohospodárskej pôdy, z čoho 617 ha je ornej pôdy. Takmer celé obhospodarované územie podniku sa nachádza na území Národného parku Poloniny, z čoho vyplývajú obmedzenia lesnej, poľnohospodárskej činnosti a nedotknutej prírody. V súvislosti s výstavbou Vodárenskej nádrže Starina bolo vysťahovaných 7 obcí a podnik v pásmach hygienickej ochrany vodného zdroja Vodárenskej  nádrže  Starina obhospodaruje  3 600 ha lesnej a takmer 900 ha poľnohospodárskej pôdy.

Lesnatosť regiónu a jedinečné prírodné prostredie predurčujú toto územie na zachovanie prirodzenej biodiverzity a dobré životné podmienky mnohým živočíchom čo do počtu i druhového zloženia. Stálym obyvateľom lesov je medveď hnedý, vlk obyčajný, rys ostrovid a mačka divá.  Populácia vlka sa zachovala v tunajších podmienkach aj v období, keď vlk bol v celej Západnej Európe vyhubený. Z raticovej zveri najlepšie podmienky na chov sú pre karpatského jeleňa. V poslednom období sa zvýšili stavy srnčej a diviačej zveri a najmä u diviačej zveri sú výborné genetické predpoklady na dosahovanie špičkových trofejových hodnôt. V súčasnom období sa tu objavujú aj los európsky a zubor hôrny, ktorí sa k nám dostali zo susedného Poľska.

V súčasnej dobe podnik obhospodaruje dva poľovné revíry o celkovej výmere 8 814 ha. Úroveň chovu a starostlivosti o zver je na veľmi dobrej úrovni. Ulič má vybudované ubytovacie zariadenia v prekrásnom prírodnom prostredí, ktoré ponúka návštevníkom prekrásne zážitky i mimo hlavnej poľovníckej sezóny. V blízkosti horskej chaty Grófske chyžky v Novej Sedlici a lokalite chaty Roveň v Kalnej Roztoke sú vybudované vodné nádrže, ktoré sú súčasťou krásnej scenérie ich okolia a domovom rozmanitých vodných živočíchov a vodného vtáctva.

Zásluhou lesníkov z Uliča, ako aj ich blízkemu vzťahu k prírode sa na tomto kúsku Slovenska zachovalo územie so vzácnymi prírodnými  hodnotami, na ktoré môže byť  Slovensko hrdé. Na území obhospodarovanom podnikom Ulič bolo vyhlásených sedem národných a dvanásť prírodných rezervácií. Najväčšia je národná prírodná rezervácia Stužica, ktorá má výmeru 761 ha, nachádza sa v katastrálnom území obce Nová Sedlica a bola vyhlásená za účelom ochrany ojedinelého komplexu pralesovitých bukových a jedľovo-bukových lesov s pralesovitou štruktúrou. V tejto rezervácií sa vyskytuje jedľa biela s mimoriadnym hrúbkovým a výškovým rozpätím, ktoré je ojedinelé aj v medzinárodnom meradle.

Osobitnú pozornosť si zaslúži geologicky vzácny zosuv pod vrcholom Riabej Skaly s výskytom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Z Riabej Skaly je prekrásna vyhliadka na rozsiahle lesné spoločenstvá troch krajín - Poľska, Ukrajiny a Slovenska, ktoré sa tiahnu niekoľko desiatok kilometrov na všetky svetové strany.

Na vrcholoch Pľaše, Ďurkovca, Zbojského Beskyda a Stinskej sa nachádzajú vzácne poloninské lúky. Práve podľa nich bol v roku 1997 vyhlásený Národný park Poloniny. Národný park má výmeru 29 805 ha a jeho ochranné pásmo 10 973 ha. V júli r. 1998 mu bola udelená prestížna cena DIPLOM RADY EURÓPY za mimoriadne prírodné hodnoty a starostlivosť o územie.

V dobách raného uhorského štátu bola táto oblasť veľmi riedko osídlená. K podstatnej zmene dochádzalo v súvislosti s kráľovským rozhodnutím Karola Róberta, ktorý v roku 1317 daroval rodu Drughetovcov rozsiahle majetky na severovýchodnom Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Drughetovci na svojom neobývanom území začali postupne usadzovať valašských gazdov - kenézov. Hlavnou živiteľkou tunajšieho obyvateľstva bola pôda a jej produkty či už z poľnohospodárskej výroby alebo z lesov.

Lesopoľnohospodársky majetok Ulič, ktorý spravuje takéto prekrásne prírodné bohatstvo si zaslúži právom prezývku " SKVOST SLOVENSKA".  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?