Prečo nestabilita bánk prepukla v Nemecku! Je to náhoda?

Autor: Ingrid Šabíková | 2.10.2016 o 19:13 | (upravené 19.6.2019 o 11:00) Karma článku: 3,69 | Prečítané:  984x

Žijeme v migračnej kríze, ktorá sa rozprúdila do Európy. Dnes sme svedkami nestability nemeckej banky Deutsche Bank, ktorá môže rozprúdiť dominový efekt pádu ďalších bánk. Je to náhoda?

Prečo nestabilita bankových domov prepukla v Nemecku? Je to náhoda?

Problémom súčasného finančného trhu sú poskrývané miliardové straty v bankových domoch z poskytnutých zlých úverov a rizikových produktov. Tento stav spôsobil vznik silných finančných skupín. Finančné konglomeráty predstavujú rozsiahle finančné domy, ktoré na globálnom trhu ponúkajú kombináciu širokej škály bankových, investičných a poistných produktov. Ich veľkostný rozmer spôsobuje neprehľadné toky medzi jednotlivými dcérskymi spoločnosťami, ako aj medzi dcérskou a materskou spoločnosťou. Danú situáciu potvrdila aj nemecká banka Deutsche Bank, ktorá má dnes problémy s kapitálom a potrebovala by dnes nový kapitál v hodnote cca 87,4 miliardy eur. Deutsche Bank obchoduje približne v sedemdesiatich krajinách sveta, čím dochádzalo k zneprehľadneniu účtovných tokov a poskrývaniu strát v účtovníctve bánk. O tom, že Deutsche Bank je v nelichotivej situácií niet pochýb, nakoľko jej cena akcií prudko padá.

Prečo nestabilita na finančnom trhu sa po Grécku, Portugalsku, Írsku, Španielsku, Cypru, Taliansku ocitla v Nemecku? Odpoveď je podľa môjho názoru len jedna. A síce Nemecká ekonomika v tejto napätej situácií môže vydať rozhodujúci verdikt či pochovať alebo udržať euro a súčasný model EÚ. Dovolím si povedať, že euro tu bude dovtedy, pokiaľ to pre Nemeckú ekonomiku bude výhodné. A dostávame sa do situácie, že euro sa stáva oslabujúcou menou, nakoľko jej kúpna sila značne klesá. Zároveň Nemecko si svoju predošlú menu uchovalo, čiže Nemecko môže kľudne k marke odskočiť a krízu presunúť na bremeno iných ekonomík. Zároveň sa otvára priestor na celú prestavbu EÚ a rozpad EÚ na menšie hospodárske spoločenstvá. Situáciu potvrdzuje aj politik Strache, vyhlásením o vstupe Rakúska do Vyšehradskej štvorky (V4). Podľa H. Ch. Stracheho ponúka V4 šancu na zásadnú reformu EÚ. Rozšírením V4 o vstup Rakúska by došlo k získaniu väčšej váhy na presadenie zmien a k vytvoreniu protipólu nemeckej kancelárky A. Merkelovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?