Ako sa zabezpečiť na dôchodok už dnes?

Autor: Ingrid Šabíková | 26.9.2016 o 11:17 | Karma článku: 2,71 | Prečítané:  745x

Keďže celosvetová populácia starne a penzijný systém je dlhodobo neudržateľný, ostáva otázka „Ako sa zabezpečiť na dôchodok či penziu“.

Mladí ľudia sa dnes domnievajú, že po odpracovaní rokov a dosiahnutí dôchodkového veku budú poberať dôchodok. Daná skutočnosť vôbec nemusí byť jednoznačná, nakoľko výplata penzií bude závisieť od fiškálnej a menovej kondície krajín Eurozóny. Keďže dôchodkové poisťovne z roka na rok menej zhodnocujú vklady sporiteľov a situácia na finančnom trhu je neistá už v strednodobom horizonte, ostáva otázka „ako sa zabezpečiť na dôchodok už dnes“. Odpoveď je jednoduchá.

Nachádzame sa v ekonomickom systéme, ktorý je postavený na finančných inštitúciách a bohužiaľ vychádza  z pohnútky „KTO Z KOHO“. Dovolím si povedať, že sme v systéme  a sme OBEŤOU bánk či finančných inštitúcií. Keďže európske ekonomiky sa vyznačujú dominanciou bánk na finančnom trhu, otázka s dôchodkami bude opäť v rukách finančných inštitúcií (bánk a poisťovní).

Banky na spoločnom trhu finančných služieb poskytujú okrem bežných hypoték na kúpu rodinného domu či bytu aj tzv. reverzné hypotéky. Reverzné hypotéky pre dôchodcov sú veľmi obľúbené v USA, Veľkej Británii, Kanade a Austrálii. Keď sa zamyslíme nad významom slova REVERZ, zistíme že ide o krok späť, dozadu. Inými slovami, pri reverze ide o obrátenú hypotéku. Čo to znamená? Nehnuteľné majetky, ktoré sme nadobudli v produktívnom veku za prácu, nám ohodnotia finančné domy poskytujúce reverzné hypotéky pre dôchodcov a každý mesiac nám vyplatia alikvotnú čiastku k dôchodku na penzii. Čiže pri reverznej hypotéke majiteľ predá finančnej inštitúcii dom či byt a tá mu ho splatí jednorazovo alebo v mesačných splátkach a nechá dôchodcu doma dožiť.

Pokiaľ môžete a finančná situácia Vám to dnes dovolí, nakupujte byty, domy – majetky (okrem iného i drahé kovy, zlato), ktoré sa Vám na starosť bohato odplatia a zabezpečia Vám bezstarostnú starobu. Zabudnime na krásne makroekonomické prognózy a vyhliadky o ekonomickom raste, o sľuboch dôchodkových spoločností a štátu, že nám niečo garantujú. Už dnes sa nachádzame v systéme, v ktorom sa musíme postarať sami o seba a na nikoho sa nespoliehať. Inými slovami, z nadobudnutého majetku – a to rodinných domov, bytov, ktoré nám ohodnotí banka, poisťovňa budeme v penzii žiť.

Prognózy dnes nie sú priaznivé, nakoľko vládne dlhy krajín EÚ rastú do kozmických výšok a penzijný systém je dlhodobo neudržateľný. Preto je vymyslený REVERZ, čo numericky znamená, že naakumulované dlhy budú vlastne vykryté majetkami - aktívami občanov.

 

           Ingrid Šabíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Fiľo: Moja chyba? Ružomberský futbal, mohli sme za to mať veľkú fabriku

Milan Fiľo otvorené rozhovory nezvykne poskytovať.

SVET

Skutok sa nestal? Trump môže omilostiť seba aj blízkych

Americký prezident čelí piatim vyšetrovaniam.

KOMENTÁRE

Trump je ako Mečiar, chváli sa amnestiou

Mám neobmedzenú moc amnestovať, vyhlásil prezident.


Už ste čítali?