Ako sa zabezpečiť na dôchodok už dnes?

Autor: Ingrid Šabíková | 26.9.2016 o 11:17 | Karma článku: 2,95 | Prečítané:  805x

Keďže celosvetová populácia starne a penzijný systém je dlhodobo neudržateľný, ostáva otázka „Ako sa zabezpečiť na dôchodok či penziu“.

Mladí ľudia sa dnes domnievajú, že po odpracovaní rokov a dosiahnutí dôchodkového veku budú poberať dôchodok. Daná skutočnosť vôbec nemusí byť jednoznačná, nakoľko výplata penzií bude závisieť od fiškálnej a menovej kondície krajín Eurozóny. Keďže dôchodkové poisťovne z roka na rok menej zhodnocujú vklady sporiteľov a situácia na finančnom trhu je neistá už v strednodobom horizonte, ostáva otázka „ako sa zabezpečiť na dôchodok už dnes“. Odpoveď je jednoduchá.

Nachádzame sa v ekonomickom systéme, ktorý je postavený na finančných inštitúciách a bohužiaľ vychádza  z pohnútky „KTO Z KOHO“. Dovolím si povedať, že sme v systéme  a sme OBEŤOU bánk či finančných inštitúcií. Keďže európske ekonomiky sa vyznačujú dominanciou bánk na finančnom trhu, otázka s dôchodkami bude opäť v rukách finančných inštitúcií (bánk a poisťovní).

Banky na spoločnom trhu finančných služieb poskytujú okrem bežných hypoték na kúpu rodinného domu či bytu aj tzv. reverzné hypotéky. Reverzné hypotéky pre dôchodcov sú veľmi obľúbené v USA, Veľkej Británii, Kanade a Austrálii. Keď sa zamyslíme nad významom slova REVERZ, zistíme že ide o krok späť, dozadu. Inými slovami, pri reverze ide o obrátenú hypotéku. Čo to znamená? Nehnuteľné majetky, ktoré sme nadobudli v produktívnom veku za prácu, nám ohodnotia finančné domy poskytujúce reverzné hypotéky pre dôchodcov a každý mesiac nám vyplatia alikvotnú čiastku k dôchodku na penzii. Čiže pri reverznej hypotéke majiteľ predá finančnej inštitúcii dom či byt a tá mu ho splatí jednorazovo alebo v mesačných splátkach a nechá dôchodcu doma dožiť.

Pokiaľ môžete a finančná situácia Vám to dnes dovolí, nakupujte byty, domy – majetky (okrem iného i drahé kovy, zlato), ktoré sa Vám na starosť bohato odplatia a zabezpečia Vám bezstarostnú starobu. Zabudnime na krásne makroekonomické prognózy a vyhliadky o ekonomickom raste, o sľuboch dôchodkových spoločností a štátu, že nám niečo garantujú. Už dnes sa nachádzame v systéme, v ktorom sa musíme postarať sami o seba a na nikoho sa nespoliehať. Inými slovami, z nadobudnutého majetku – a to rodinných domov, bytov, ktoré nám ohodnotí banka, poisťovňa budeme v penzii žiť.

Prognózy dnes nie sú priaznivé, nakoľko vládne dlhy krajín EÚ rastú do kozmických výšok a penzijný systém je dlhodobo neudržateľný. Preto je vymyslený REVERZ, čo numericky znamená, že naakumulované dlhy budú vlastne vykryté majetkami - aktívami občanov.

 

           Ingrid Šabíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?