Spoločenské úžitky zelenej architektúry

Autor: Ingrid Šabíková | 17.8.2016 o 16:07 | (upravené 25.8.2016 o 9:25) Karma článku: 3,00 | Prečítané:  621x

Z pohľadu klímy významnú úlohu plnia ekologické stromy, ktoré je potrebné dnes vysádzať. Vzácnymi ekologickými stromami sú tzv. cisárové stromy Paulownia.

Zelená architektúra má dlhodobú tradíciu. Vzorovými príkladmi sú severské krajiny, Kanada a Rakúsko. Práve Nórsko negatívne dopady na životné prostredie eliminuje tzv. zelenou architektúrou.  Zelené strechy sú celosvetovým fenoménom, no v Nórsku majú asi najdlhšiu tradíciu - už stovky rokov. Mnohé strechy zdobia kvety spolu s trávou či dokonca malé stromy. Zelené strechy majú veľa výhod. Pomáhajú stabilizovať domy a slúžia ako vhodná izolácia domu, v lete domy ochladzujú a v zime zabraňujú únikom tepla vykurovaním domov. Zeleň na streche je v Nórsku bežne vidieť kdekoľvek v krajine. Ďalším riešením sú výsadby živých zelených brečtanových stien popri cestách, hlavne v mestách, na elimináciu hluku a emisií v mestách. Zároveň brečtan má výnimočnú absorbčnú schopnosť nasávať z ovzdušia dechty vznikajúce spaľovaním a eliminovať škodlivé emisie v ovzduší. Zároveň hlučné prostredie zhoršuje kvalitu života obyvateľov miest a obcí. V súčasnosti mnohé výskumné štúdie potvrdzujú, že dechty vznikajúce spaľovaním a výfukové plyny z áut, sú silným karcinogénom na ľudský organizmus. V historických centrách slovenských miest a obcí je potrebné zriaďovať  nízkoemisné zóny (t.j. v centra mesta, obcí budú môcť jazdiť autá s najnižšou emisiou výfukových plynov). Z pohľadu likvidácie bioodpadu hlavne v mestách, má veľký význam budovaniu mestských kompostov na sídliskách, ktoré budú fungovať na princípe kompostov v dedinských záhradách resp. kompostovania v modernej domácnosti.

Nórsko sa zaraďuje medzi popredné krajiny so zastúpením elektromobilov, postupne zvyšuje ich podiel na 12%. Výhodou elektromobilov sú daňové úľavy a zníženie miery znečistenia ovzdušia. Majitelia nemusia platiť parkovné v mestách a môžu jazdiť v pruhoch aj pre MHD.

Z obchodných reťazcov sa environmentálne správajú LIDL a IKEA. V súčasnosti získava veľkú konkurenčnú výhodu  LIDL. V Seredi je environmentálne Logistické centrum, ktoré vzniklo podľa požiadaviek medzinárodnej environmentálnej certifikácii - BREEAM. LIDL - najmodernejšími a k životnému prostrediu ohľaduplnými technológiami (t.j. LED osvetlenie, zmes na prírodnej báze pri chladení, teplo z chladiarne využívané na vykurovanie, systém vsakovacích nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily, sadové úpravy 2,5 hektára) získava konkurenčnú výhodu pred ostatnými obchodnými reťazcami, z pohľadu úspory energie.

Z pohľadu klímy významnú úlohu plnia ekologické rýchlorastúce stromy, ktoré je potrebné dnes vysádzať. Vzácnymi ekologickými stromami sú tzv. cisárové stromy pod názvom Paulownia. Sú to stromy s vysokou  schopnosťou rastu (ročný prírastok tri metre) a dorastajú do výšky 30 metrov. Poskytujú mnoho kyslíka a viažu (absorbujú) zo vzduch škodlivý CO2 a emisie. Sú to vzácne stromy, ktoré majú vysoké využitie v chove zvierat ( hospodárske zvieratá,  včely), pri výrobe nábytku, produkcii kyslíka resp. spotreby CO2 a plnia úlohu vetrolamov. Drevo z cisárovych stromov je tvrdé a veľmi kvalitné. Po zrezaní kmeňa stromu, strom opäť začne rásť a znovu sa obnoví. Navyše stromy zvyšujú úrodu okolitých plodín o 30 %. Cisárové stromy na jar krásne kvitnú a priťahujú včely. Sú to veľmi vzácne stromy, ktoré plnia spoločenský účel. Sú nenáročné na pôdu,  preto obce a mestá by ich mali vysádzať pre zlepšenie kvality ovzdušia, klímy a života občanov v obci. Plnia predovšetkým  environmentálny aspekt, celospoločenský prínos (úžitok) a pre život človeka sú v dnešnej dobe vzácnou kyslíkovou terapiou. 

Jednou z priorít koncepcie - starostlivosti o životné prostredie - je i rozvoj školskej i mimoškolskej výchovy a vzdelávania, etiky a osvety environmentálne prospešných aktivít občanov. U budúcich ekonómov je nevyhnutné zdôrazniť význam "zelených ekonomík".

                                                       

                                        Ingrid Šabíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Môj dom, môj hrad. Sternbergovci si to môžu povedať už 800 rokov

So súrodencami sa tu pretekali na trojkolkách, pre miestnych robili omše. Na súkromnom hrade Český Šternberk hradný pán stále býva.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

PLUS

Prísne tajné. Ako sa zrodila najhoršia zbraň v dejinách

Ako sa vznikla najhoršia zbraň ľudstva.


Už ste čítali?