Regulácie neprajú ekonomickým rastom EÚ

Autor: Ingrid Šabíková | 17.1.2016 o 15:06 | (upravené 16.6.2016 o 11:59) Karma článku: 3,63 | Prečítané:  973x

V čase neistoty, ktorá pramení z nepriaznivého makroekonomického vývoja štátov EÚ, narastá význam tvorby proticyklického kapitálového vankúša. Jeho úlohou je v čase rastu ekonomiky a úverového trhu zabezpečiť vytvorenie rezerv.

Podnik ako ekonomický subjekt vstupuje na finančný trh vtedy, keď potrebuje finančné prostriedky na podnikanie alebo vtedy, keď chce investovať. V súčasnosti banky Eurozóny – prísnou reguláciou zhora, musia spĺňať požiadavky na kapitálovú primeranosť bánk (tabuľka). Daná skutočnosť sa premietne v objeme poskytovania úverov pre podnikateľov.

Kapitálové požiadavky (KP) bánk – predpoklad  

Roky

 

 

2017

2018

2019

KP pre Core Tier 1

 

 

4,5

4,5

4,5

Kapitálový konzervatívny vankúš

 

 

1,25

1,875

2,5

Core Tier 1 + kapitálový konzervatívny vankúš

 

 

5,75

6,375

7,0

Kapitálová požiadavka Tier 1 (vlastný kapitál banky)

 

 

6,0

6,0

6,0

Požiadavky na vlastný kapitál bez konzervatívneho buffera

 

 

8,0

8,0

8,0

Požiadavky na vlastný kapitál + kapitálový  konzervatívny vankúš

 

 

9,25

9,875

10,5

 

Regulačná smernica Basel Capital Accord (Basel I) stanovila pre banky kapitálové požiadavky k úverovému riziku vo výške minimálne 8%. Na finančných trhoch dochádzalo k vzniku nových druhov rizík (operačné riziko), preto smernica Basel I bola nahradená smernicou Basel II. Smernica Basel II sa v čase finančnej krízy taktiež neosvedčila, preto sa implementovala smernica Basel III. Aby banky nemali problém s likviditou  a s dostatočným kapitálom, zaviedli sa do praxe kapitálový konzervatívny vankúš a proticyklický kapitálový vankúš. Kapitálový konzervatívny vankúš vo výške 2,5 % budú banky vytvárať pre prípadné budúce nepriaznivé udalosti. Proticyklický kapitálový buffer (vankúš) sa predpokladá aplikovať na úrovni 0,625 %. Tvorba proticyklického vankúša sa bude vyžadovať v krajinách s nadmernými dlhmi (nedodržanie fiškálneho paktu, rast dlhov krajín EÚ). V prípade rizikových krajín (vysoké rasty dlhov krajín nad 60%) uplatnenia proticyklického vankúša vo výške 2,5 % sa celková kapitálová požiadavka môže vyšplhať až na 13%.

Koncept (regulačná smernica) Basel IV ak sa neupraví a nepozmení, spôsobí ďalšie zvyšovanie kapitálovej primeranosti bánk. Sprísnené požiadavky na zvyšovanie kapitálovej primeranosti bánk spôsobia, že banky si navyšovanie kapitálu premietnu do ceny úveru alebo banky obmedzia úverovanie subjektov. Úvery pre podniky sa stanú nedostupnými, čo v konečnom dôsledku môže vyvolať útlm podnikateľských aktivít.

Čo môže Basel IV vyvolať?

Prísne regulačné opatrenia pravdepodobne spôsobia obmedzenie úverovania v reálnej ekonomike. Pokles úverov vyvolá pokles výroby a pokles HDP. Pokles HDP nepraje ekonomickým rastom. Komerčné banky prísny tlak nadmerných regulácií zrejme nebudú ochotné akceptovať. Osobne si myslím, že nadmerné regulácie vedú k celkovému zacykleniu ekonomického systému. Preto banky Eurozóny by v prvom rade mali stáť na strane podnikateľov, podporovať podnikanie a investovanie.

Z dlhodobého horizontu bude zaujímavé rozhodovanie sa regulátorov trhu. Nakoľko centrálne národné banky Eurozóny sa v mnohých názoroch rozchádzajú. V každej centrálnej banke tradične existujú dva prúdy respektíve odlišné názorové skupiny - jastrabi a holubice.

Stabilita finančného sektora je nevyhnutným predpokladom pre zdravé fungovanie reálnej ekonomiky. Stabilita bude závisieť od vývoja a priebehu fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych zmien EÚ. Zásadným problémom je nedodržanie 2% úrovne inflácie a prehlbujúci sa rast dlhov krajín Eurozóny.

NBS rozhodnutím č. 8/2016 od januára 2016 stanovila proticyklický kapitálový vankúš na úrovni 0 %. Rozhodnutie NBS znamená, že banky  na Slovensku sú stabilné dnes a majú dostatok kapitálu.

Situácia je dnes zložitá v Taliansku. Mnohé talianske banky v súčasnosti nemajú dostatok kapitálu. Väčšina talianskych bánk zápasí so zlými úvermi v objeme cca 360 miliárd eur. Avšak problémom je to, že straty z úverov sú poskrývané v celom jednotnom európskom bankovom systéme. Ten zároveň zápasí so zápornými úrokovými sadzbami,  stagnujúcimi výnosmi a nízkym ekonomickým rastom. Európske bankové domy môže ohroziť nestabilita talianskych bánk. 

Bližšie info: ing.sabikova@gmail.com 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?