Čína pri zrýchlenom napredovaní mnohé podcenila

Autor: Ingrid Šabíková | 5.1.2016 o 23:30 | (upravené 21.3.2016 o 22:51) Karma článku: 3,78 | Prečítané:  1118x

Hoci Čína už dobehla svet, čelí dnes mnohým problémom. Zdá sa, že čínska ekonomika pri zrýchlenom napredovaní ekonomického rastu mnohé podcenila.  

Medzinárodný menový fond (MMF) len prednedávnom zaradil čínsky jüan do koša rezervných mien, a to na tretiu priečku pred anglickú libra a japonský jen. MMF predpokladá, že Čína bude i naďalej kľúčovým ukazovateľom  pre vývoj globálnej ekonomiky.

Čína je známa vývozom lacného čínskeho tovaru a je proexportne orientovanou ekonomikou. Keďže krajina sa nemôže donekonečna spoliehať na lacný vývoz, orientuje sa na hospodárstvo, domácu spotrebu i úspory.

Osobitosťou Číňanov, v porovnaní s inými národmi, je ich skromnosť a štedrosť. Riadia sa zásadou „ že jednotlivec by mal žiť len zo svojich prostriedkov“. Táto zásada vyplýva z ich podstaty skromnosti národa a ide proti prúdu európskych ekonomík, ktoré sa vyznačujú typom konzumných spoločností. Osobne si myslím, že práve hodnotové napredovanie národa postavené na skromnosti a nekonzumnej spoločnosti, napomôže čínskej ekonomike v budúcnosti.

Čína dlhé roky napredovala v zrýchlenom ekonomickom raste bez rešpektovania environmentálneho aspektu. Krajina dnes zápasí so zamoreným ovzduším – smogom, ktorý si v budúcnosti bude vyžadovať dodatočné výdavky na liečbu respiračných ochorení a nových civilizačných chorôb. Nárast výdavkov sa očakáva v zdravotníctve na liečbu astmy, dýchavičnosti, chronických ochorení atď... 

V prestavbe na nízkouhlíkovú budúcnosť (zníženie emisií skleníkových plynov o 80 až 95%) bude musieť Čína vyrábať tak, aby pri výrobe zohľadnila jednak environmentálny a zároveň sociálny aspekt. V súčasnosti pristúpila k redukcii tisícky priemyselných podnikov a redukcii spaľovania uhlia. Podľa môjho názoru, bude musieť orientáciu presmerovať do vyváženej hospodárskej politiky v prepojení s environmentálnou a energetickou politikou.  Prepojením ekonomických a environmentálnych cieľov môže dosiahnuť nový potenciál v podobe zeleného rastu, ktorý je nevyhnutný pre nízkouhlíkové hospodárstvo.

Veľký dôraz je dnes venovaný vzťahu medzi ekonomickým rastom a znečisťovaním životného prostredia. Tento vzťah znázorňuje environmentálna Kuznetsova krivka.  Znázorňuje situáciu, keď ekonomický rast v prvých etapách ekonomického rozvoja prispieva k znečisťovaniu životného prostredia, avšak ak ekonomický rozvoj dosiahne určitú úroveň (vyjadrenú HDP), ekonomický rast naopak prispieva k skvalitneniu životného prostredia.

Čínska ekonomika sa nachádza v stave, keď ekonomické rasty nie sú prospešné pre životné prostredie. Aby ekonomika kopírovala Kuznetsovu krivku, bude môcť ekonomický rast dosahovať len za podmienky - skvalitnenia životného prostredia, čo pri takej obrovskej produkcii nebude pre Čínu vôbec jednoduché.

Domnievam sa, že Čínu bude nízkouhlíkové hospodárstvo stáť mnoho síl a úsilia, aby sa na požadovanú úroveň zelenej ekonomiky vypracovala. Iba vývoj ukáže, či si Čína dokáže obhájiť miesto poprednej ekonomiky v globálnom svete, ako nám to i MMF a odhady naznačujú dnes.

Osobne si myslím, že  Čínu čaká proces vnútornej prestavby a prísne environmentálne predpisy karty zamiešajú. V budúcnosti bude zaujímavé i politické prepojenie Číny s Ruskom.

Ingrid Šabíková

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?