Éra nízkych daní končí...

Autor: Ingrid Šabíková | 31.12.2015 o 20:20 | (upravené 3.12.2016 o 16:35) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  1347x

V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu priamych, ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak? Problémom je samotné ponímanie významu daní 

Vznikom Európskej únie bol trend presunu zdanenia z priamych daní na nepriame dane – čiže spotrebu (t.j. DPH a spotrebné dane). V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu tak priamych ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak?

Problémom je samotné  ponímanie významu daní v ekonomickom systéme. Čiže úlohou daní je vplývať na domácu ekonomiku a spotrebiteľov, podnikateľov, živnostníkov, zamestnancov, zamestnávateľov...(ekonomické subjekty) v čase recesie alebo expanzie.

Avšak úloha daní v politickom systéme je ponímaná svojsky. Dnešné vlády len takticky vyčkávajú na plynúci príjem z daní do rozpočtov krajín. Aktivity umŕtvujú nadmernými reguláciami a daňami, čo nemôže v dlhodobom horizonte fungovať. 

Súčasnú situáciu by som prirovnala už dávnej minulosti, kedy bola v Anglicku zavedená takzvaná daň z okien. Hodnostári sa už vtedy domnievali, že zavedením dane z okien dôjde k nárastu príjmov. Avšak dané opatrenie spôsobilo opačný efekt. Výber daní bol nielen nižší, ale v Anglicku sa stavali tmavé domy s malými oknami, respektíve majitelia domov veľké okná zamurovávali - v snahe vyhnúť sa vysokým daniam. I táto skutočnosť z minulosti je príkladom toho, ako nadmerné regulácie spôsobia opačný efekt.

Preto dane musia plniť úlohu len nástroja fiškálnej politiky. To znamená, zvyšovať dane a znižovať výdavky je potrebné vtedy, keď je ekonomika na vrchole. A naopak, dane znižovať a míňať viac, keď sa ekonomike nedarí.

Položme si otázku, kedy sa bude ekonomike na Slovensku dariť? Dôležitú úlohu tu zohráva kategória – spotreba (S) a investície (I). Prijímať také opatrenia, aby čo najviac občanov vlastnilo čo najviac úspor (tzv. zlaté Švajčiarsko). Nakoľko z úspor vznikajú investície na podporu podnikania a kolobeh v ekonomickom systéme môže znovu pokračovať. Keď z úspor budú vznikať investície pre rozvoj investičných aktivít, systém sa bude prirodzeným spôsobom regulovať. Toto dnes neplatí a je to presne naopak. Prevažná väčšina občanov menej usporí, viac spotrebuje a odvedie viac na daniach. Nízke úspory potom neprajú investíciam. Vyspelé krajiny sú tie, v ktorých čo najviac občanov vlastní čo najviac úspor a investícií.

Zadlžovanie domácností, podnikateľov, štátu a samosprávy pretrváva na Slovensku i dnes. Opatrenia súčasnej vlády len prehlbujú zadlžovanie budúcich generácií, nakoľko dopytovo orientovaná ekonomika založená na umelom vháňaní spotreby podporuje rast dlhov. V konečnom dôsledku to vedie k nárastu daní a odvodov, čo je neprospešné pre ekonomické subjekty a samotný ekonomický systém.

Ingrid Šabíková 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?