Éra nízkych daní končí...

Autor: Ingrid Šabíková | 31.12.2015 o 20:20 | (upravené 3.12.2016 o 16:35) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  1373x

V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu priamych, ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak? Problémom je samotné ponímanie významu daní 

Vznikom Európskej únie bol trend presunu zdanenia z priamych daní na nepriame dane – čiže spotrebu (t.j. DPH a spotrebné dane). V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu tak priamych ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak?

Problémom je samotné  ponímanie významu daní v ekonomickom systéme. Čiže úlohou daní je vplývať na domácu ekonomiku a spotrebiteľov, podnikateľov, živnostníkov, zamestnancov, zamestnávateľov...(ekonomické subjekty) v čase recesie alebo expanzie.

Avšak úloha daní v politickom systéme je ponímaná svojsky. Dnešné vlády len takticky vyčkávajú na plynúci príjem z daní do rozpočtov krajín. Aktivity umŕtvujú nadmernými reguláciami a daňami, čo nemôže v dlhodobom horizonte fungovať. 

Súčasnú situáciu by som prirovnala už dávnej minulosti, kedy bola v Anglicku zavedená takzvaná daň z okien. Hodnostári sa už vtedy domnievali, že zavedením dane z okien dôjde k nárastu príjmov. Avšak dané opatrenie spôsobilo opačný efekt. Výber daní bol nielen nižší, ale v Anglicku sa stavali tmavé domy s malými oknami, respektíve majitelia domov veľké okná zamurovávali - v snahe vyhnúť sa vysokým daniam. I táto skutočnosť z minulosti je príkladom toho, ako nadmerné regulácie spôsobia opačný efekt.

Preto dane musia plniť úlohu len nástroja fiškálnej politiky. To znamená, zvyšovať dane a znižovať výdavky je potrebné vtedy, keď je ekonomika na vrchole. A naopak, dane znižovať a míňať viac, keď sa ekonomike nedarí.

Položme si otázku, kedy sa bude ekonomike na Slovensku dariť? Dôležitú úlohu tu zohráva kategória – spotreba (S) a investície (I). Prijímať také opatrenia, aby čo najviac občanov vlastnilo čo najviac úspor (tzv. zlaté Švajčiarsko). Nakoľko z úspor vznikajú investície na podporu podnikania a kolobeh v ekonomickom systéme môže znovu pokračovať. Keď z úspor budú vznikať investície pre rozvoj investičných aktivít, systém sa bude prirodzeným spôsobom regulovať. Toto dnes neplatí a je to presne naopak. Prevažná väčšina občanov menej usporí, viac spotrebuje a odvedie viac na daniach. Nízke úspory potom neprajú investíciam. Vyspelé krajiny sú tie, v ktorých čo najviac občanov vlastní čo najviac úspor a investícií.

Zadlžovanie domácností, podnikateľov, štátu a samosprávy pretrváva na Slovensku i dnes. Opatrenia súčasnej vlády len prehlbujú zadlžovanie budúcich generácií, nakoľko dopytovo orientovaná ekonomika založená na umelom vháňaní spotreby podporuje rast dlhov. V konečnom dôsledku to vedie k nárastu daní a odvodov, čo je neprospešné pre ekonomické subjekty a samotný ekonomický systém.

Ingrid Šabíková 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?