Prekážky podniku v čase neistoty

Autor: Ingrid Šabíková | 18.12.2015 o 2:58 | (upravené 21.3.2016 o 22:47) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1038x

Spolu so zahraničným sektorom pôsobí na Slovensku len pár veľkých domácich firiem a mnoho malých a stredných podnikov.

Slovenská republika sa vyznačuje duálnou ekonomikou. Spolu so zahraničným sektorom tu pôsobí pár veľkých domácich firiem a mnoho malých a stredných podnikov. Oporu slovenskej ekonomiky tvoria pobočky multinacionálnych korporácií ako Volkswagen, Siemens, U.S. Steel, Peugeot-Citroen a Hyundai-Kia.

Tieto takzvané veľké korporácie majú svoju históriu (účtovné výkazy) a pozíciu na trhu vybudovanú. Avšak problémom na Slovensku je podporovanie a financovanie nových inovatívnych myšlienok, nápadov nových a malých podnikov, ktoré nemajú históriu (účtovné výkazy) a majú záujem pôsobiť na trhu. Burzový trh v Bratislave neplní funkciu sprostredkovania kapitálu od investorov k podnikateľom. Pre burzový trh je nevyhnutná existencia rizikového kapitálu.

Rizikový kapitál je dôležitým pri spôsobe financovania začiatočných štádií a rozvojového štádia. Je určený pre začínajúce podnikateľské subjekty, ktoré nemajú históriu a nie sú kótované na burzových trhoch. Aj významný americký podnikateľ William Henry Gates III, známy ako Bill Gates, sa stal úspešným podnikateľom práve vďaka podpore jeho inovatívnej myšlienke, ktorú  zafinancoval v danom čase biznis anjel. Myšlienka Billa Gates sa na trhu rýchlo ujala, tak si rozšíril pozíciu a priestor upísaním akcií (IPO) na americkej burze (skratka z ang. IPO). Investori si akcie kúpili a Bill mohol pokračovať v podnikaní ďalej. Dnes vieme, že je jedným z najúspešnejších podnikateľov sveta, vďaka zafinancovanej myšlienke business angels a rozvinutého rizikového kapitálu v USA.

V otázkach rizikového kapitálu (venturecapital) a financovania start-upov sa Slovensko radí na posledné miesta v rámci vyspelých ekonomík. Lídrami sú krajiny ako Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko. Pre začínajúce firmy je potrebné mať takzvaný 3K – kapitál, kontakty a know-how, ktoré môžu získať predovšetkým neformálnym spôsobom financovania potrieb podnikov. V rámci Európy, v danej problematike je lídrom Veľká Británia, ktorá má až 5700 aktívnych biznis anjelov (z ang. business angels).

​Nexistencia doplnkových zdrojov je pre začínajúcich podnikateľov problémom. Obzvlášť v situácii, keď Slovenská republika sa vyznačuje bankovo orientovanou ekonomikou s dominantným  zastúpením bánk. Ďalším zásadným problémom Eurozóny je skutočnosť, že podnikatelia sú na rozdiel od amerického trhu extrémne závislí na bankách – osem z desiatich eur, ktoré si požičali firmy, pochádzajú z bánk, zvyšok sú peniaze z kapitálového trhu. V USA je to presne naopak – osem z desiatich eur, ktoré si požičali firmy, pochádzajú z kapitálového trhu.

Slovenská ekonomika v súčasnosti zápasí s nezamestnanosťou. Preto každá podporená inovatívna myšlienka a nové podnikateľské nápady (aktivity) by napomohli problém s nezamestnanosťou riešiťProblémom slovenskej ekonomiky je aj absencia prvovýroby hlavne v agrorezorte. Slovenská republika má danosti a predpoklady pre rozvoj poľnohospodárskej výroby a rozvoj cestovného ruchu. Z  pohľadu nezamestnanosti v rámci krajín EÚ sú na tom najlepšie – Luxembursko a Rakúsko (cca 4,2% miera nezamestnanosti). A práve v Rakúsku “prekvitá“ poľnohospodárska prvovýroba, cestovný ruch a služby. Z dlhodobého horizontu a existenciou rizík vyplývajúcich zo zmeny klímy, vzniká otázka – vzniku neúrody agrokomodít v globálnom svete. Každý rozumný štát si potravinovú sebestačnosť národa chráni. Slovenská republika dosahuje potravinovú sebestačnosť pod úrovňou 50% a je najnižšia v celej EÚ. Na dlhodobý problém Slovenska v neplnení potravinovej sebestačnosti dlhodobo upozorňuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, žiaľ márne.

Ingrid Šabíková, podpora podnikania 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

HZDS je späť v RTVS, zárez Kaliňáka a leto vo Volkswagene (Schutzov týždeň)

Ak Macron predsa len uspeje, zmení celú Európu.

KOMENTÁRE

Je smutné, že moje precitnutie trvalo tak dlho

Zhltol som Váhostav, Čistý deň, Evku, Bašternáka, Kočnera.


Už ste čítali?