Prekážky podniku v čase neistoty

Autor: Ingrid Šabíková | 18.12.2015 o 2:58 | (upravené 21.3.2016 o 22:47) Karma článku: 4,00 | Prečítané:  1077x

Spolu so zahraničným sektorom pôsobí na Slovensku len pár veľkých domácich firiem a mnoho malých a stredných podnikov.

Slovenská republika sa vyznačuje duálnou ekonomikou. Spolu so zahraničným sektorom tu pôsobí pár veľkých domácich firiem a mnoho malých a stredných podnikov. Oporu slovenskej ekonomiky tvoria pobočky multinacionálnych korporácií ako Volkswagen, Siemens, U.S. Steel, Peugeot-Citroen a Hyundai-Kia.

Tieto takzvané veľké korporácie majú svoju históriu (účtovné výkazy) a pozíciu na trhu vybudovanú. Avšak problémom na Slovensku je podporovanie a financovanie nových inovatívnych myšlienok, nápadov nových a malých podnikov, ktoré nemajú históriu (účtovné výkazy) a majú záujem pôsobiť na trhu. Burzový trh v Bratislave neplní funkciu sprostredkovania kapitálu od investorov k podnikateľom. Pre burzový trh je nevyhnutná existencia rizikového kapitálu.

Rizikový kapitál je dôležitým pri spôsobe financovania začiatočných štádií a rozvojového štádia. Je určený pre začínajúce podnikateľské subjekty, ktoré nemajú históriu a nie sú kótované na burzových trhoch. Aj významný americký podnikateľ William Henry Gates III, známy ako Bill Gates, sa stal úspešným podnikateľom práve vďaka podpore jeho inovatívnej myšlienke, ktorú  zafinancoval v danom čase biznis anjel. Myšlienka Billa Gates sa na trhu rýchlo ujala, tak si rozšíril pozíciu a priestor upísaním akcií (IPO) na americkej burze (skratka z ang. IPO). Investori si akcie kúpili a Bill mohol pokračovať v podnikaní ďalej. Dnes vieme, že je jedným z najúspešnejších podnikateľov sveta, vďaka zafinancovanej myšlienke business angels a rozvinutého rizikového kapitálu v USA.

V otázkach rizikového kapitálu (venturecapital) a financovania start-upov sa Slovensko radí na posledné miesta v rámci vyspelých ekonomík. Lídrami sú krajiny ako Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko. Pre začínajúce firmy je potrebné mať takzvaný 3K – kapitál, kontakty a know-how, ktoré môžu získať predovšetkým neformálnym spôsobom financovania potrieb podnikov. V rámci Európy, v danej problematike je lídrom Veľká Británia, ktorá má až 5700 aktívnych biznis anjelov (z ang. business angels).

​Nexistencia doplnkových zdrojov je pre začínajúcich podnikateľov problémom. Obzvlášť v situácii, keď Slovenská republika sa vyznačuje bankovo orientovanou ekonomikou s dominantným  zastúpením bánk. Ďalším zásadným problémom Eurozóny je skutočnosť, že podnikatelia sú na rozdiel od amerického trhu extrémne závislí na bankách – osem z desiatich eur, ktoré si požičali firmy, pochádzajú z bánk, zvyšok sú peniaze z kapitálového trhu. V USA je to presne naopak – osem z desiatich eur, ktoré si požičali firmy, pochádzajú z kapitálového trhu.

Slovenská ekonomika v súčasnosti zápasí s nezamestnanosťou. Preto každá podporená inovatívna myšlienka a nové podnikateľské nápady (aktivity) by napomohli problém s nezamestnanosťou riešiťProblémom slovenskej ekonomiky je aj absencia prvovýroby hlavne v agrorezorte. Slovenská republika má danosti a predpoklady pre rozvoj poľnohospodárskej výroby a rozvoj cestovného ruchu. Z  pohľadu nezamestnanosti v rámci krajín EÚ sú na tom najlepšie – Luxembursko a Rakúsko (cca 4,2% miera nezamestnanosti). A práve v Rakúsku “prekvitá“ poľnohospodárska prvovýroba, cestovný ruch a služby. Z dlhodobého horizontu a existenciou rizík vyplývajúcich zo zmeny klímy, vzniká otázka – vzniku neúrody agrokomodít v globálnom svete. Každý rozumný štát si potravinovú sebestačnosť národa chráni. Slovenská republika dosahuje potravinovú sebestačnosť pod úrovňou 50% a je najnižšia v celej EÚ. Na dlhodobý problém Slovenska v neplnení potravinovej sebestačnosti dlhodobo upozorňuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, žiaľ márne.

Ingrid Šabíková, podpora podnikania 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?