Význam podpory zeleného rastu v ekonomike

Autor: Ingrid Šabíková | 17.12.2015 o 12:15 | (upravené 6.6.2016 o 23:50) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1014x

Kvalita životného prostredia ovplyvňuje kvalitu života občanov. Trvalo udržateľný rozvoj je postavený na troch pilieroch, a to ekonomickom, sociálnom a environmentálnom piliere.

Slovenská republika z pohľadu aspektov kvality životného prostredia má veľké rezervy predovšetkým v odpadovom hospodárstve, vysokej energetickej náročnosti krajiny a miere znečistenia ovzdušia. Trvalo udržateľný rozvoj je postavený predovšetkým na sociálnom a environmentálnom piliere. V súčasnosti zohráva dôležitú úlohu ekonomický pilier v súčinnosti s environmentálnym a sociálnym aspektom.

V rámci rozvoja obnoviteľných zdrojov energie je na Slovensku posudzovanie environmentálnych aspektov v úzadí. Výstižným príkladom, ktorý v mnohých prípadoch nezohľadňuje environmentálny aspekt sú nevhodne situované elektrárne na biomasu. Dominantné postavenie majú tieto elektrárne vo Švédsku, kde umiestnenie danej elektrárne presahuje hranicu 20 km od osídla obyvateľov (nakoľko v zmysle expertného posúdenia zdravotných rizík je potrebné zohľadniť predovšetkým socioekonomický aspekt). Mnohí primátori a poslanci rozhodujúci o alokácii stavieb resp. veľkých projektov,  by v prvom rade mali pristúpiť k posúdeniu environmentálneho aspektu pred finančným a ekonomickým aspektom. V prípade, ak je elektráreň rozhodnutím občanov a poslancov situovaná v obci nesprávne, predstavuje to veľkú záťaž pre občanov a ich kvalitu života v obci. Na Slovensku nie je legislatívne ustanovená hranica výstavby elektrární na biomasu v obciach (príklad Švédska 20km od osídla), čím nie je zohľadnený v praxi environmentálny a socioekonomický aspekt.

Dnes je podpora trvalo udržateľného rastu a efektívneho využívania prírodných zdrojov postavená na zelenom raste (t.j. nízkouhlíkové hospodárstvo). Nástrojom pre dosiahnutie udržateľného rozvoja je zelená ekonomika. Za rozhodujúcu úlohu vo fáze prechodu k nízkouhlíkovej ekonomike možno označiť budovanie konkurencieschopnej zelenej ekonomiky SR.

Z pohľadu efektívneho využívania prírodných zdrojov sú príkladom severské krajiny Nórsko, Fínsko a Švédsko. Dominantné postavenie v severských krajinách má zeleň, v podobe zelených striech, živých zelených stien a zelených plôch – tzv. zelená architektúra. Zelené strechy majú množstvo predností, a to ochladzujú a čistia ovzdušie, pomáhajú stabilizovať domy a slúžia ako vhodná izolácia domu. V európskych metropolách Paríž, Brusel a nórsky Bergen budovy s rovnými strechami majú predpis výsadby zelených striech a budovanie nízkoemisných zón v centre mesta.

Z pohľadu Nórska je zaujímavé ropné bohatstvo a ​ hlavne hodnotové zmýšľanie národa, v podobe zrodenia myšlienky  tvorby Nórskeho ropného fondu. Vďaka tomuto fondu Nórsko dosahuje dlhé roky prebytkový rozpočet a nórske generácie sú na mnohé roky zabezpečené pred nepriaznivou situáciou, rizikami a fiškálnymi výkyvmi krajiny. Nórsko sa zaraďuje i medzi popredné krajiny so zastúpením elektromobilov, postupne zvyšuje ich podiel na 12%. Výhodou elektromobilov sú daňové úľavy a zníženie miery znečistenia ovzdušia. Majitelia nemusia platiť parkovné v mestách a môžu jazdiť v pruhoch aj pre MHD.

Významnú úlohu pri podpore zeleného hospodárstva má aj uplatňovanie ekonomických nástrojov zameraných na posilňovanie konkurencieschopnosti ekonomiky prostredníctvom inovácií, ktoré budú šetrnejšie k životnému prostrediu. Prechod na zelenú ekonomiku si bude taktiež vyžadovať, aby sa venovala väčšia pozornosť udržateľnej výrobe a spotrebe, pri ktorej sa zohľadní celý životný cyklus výrobku.

Podnikateľské subjekty aby nestratili konkurenčnú výhodu na trhu, sa musia zamerať na vnútornú prestavbu podniku - reinžiniering. Do oblasti vnútornej prestavby podniku patrí i environmentálna oblasť. Z obchodných reťazcov ju pochopil LIDL, ktorý hodnotím veľmi kladne. V súčasnosti získava veľkú konkurenčnú výhodu. V Seredi vyrastá environmentálne Logistické centrum LIDL, budované podľa požiadaviek medzinárodnej environmentálnej certifikácii BREEAM. LIDL najmodernejšími a k životnému prostrediu ohľaduplnými technológiami (LED osvetlenie, zmes na prírodnej báze pri chladení, teplo z chladiarne využívané na vykurovanie, systém vsakovacích nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily, sadové úpravy 2,5 hektára) získava konkurenčnú výhodu pred ostatnými obchodnými reťazcami.

V súčasnosti je nevyhnutné zosúladenie ekonomického rastu so zachovaním životného prostredia. Nástrojom  pre dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja a zeleného rastu je zelená ekonomika. Kvalita životnej úrovne občanov sa bude odvíjať od zveľaďovania životného prostredia a efektívneho využívania prírodných zdrojov.

Ingrid Šabíková, 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Šokujúce fotky, zúfalé manželky. Babčenko ma naštval, ale podobných prípadov je veľa

Inscenácia vraždy je bežná.

ŠPORT

Vyhrať celú Tour? A prečo by som mal, smial sa Sagan

Vraj to ešte nie je najlepšia forma a musí popracovať. Aj tak posunul hranice.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Rodičia nechali malé dieťa na parkovisku v aute počas horúčavy

Prípad z Michaloviec riešila polícia.


Už ste čítali?