Význam podpory zeleného rastu v ekonomike

Autor: Ingrid Šabíková | 17.12.2015 o 12:15 | (upravené 6.6.2016 o 23:50) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  952x

Kvalita životného prostredia ovplyvňuje kvalitu života občanov. Trvalo udržateľný rozvoj je postavený na troch pilieroch, a to ekonomickom, sociálnom a environmentálnom piliere.

Slovenská republika z pohľadu aspektov kvality životného prostredia má veľké rezervy predovšetkým v odpadovom hospodárstve, vysokej energetickej náročnosti krajiny a miere znečistenia ovzdušia. Trvalo udržateľný rozvoj je postavený predovšetkým na sociálnom a environmentálnom piliere. V súčasnosti zohráva dôležitú úlohu ekonomický pilier v súčinnosti s environmentálnym a sociálnym aspektom.

V rámci rozvoja obnoviteľných zdrojov energie je na Slovensku posudzovanie environmentálnych aspektov v úzadí. Výstižným príkladom, ktorý v mnohých prípadoch nezohľadňuje environmentálny aspekt sú nevhodne situované elektrárne na biomasu. Dominantné postavenie majú tieto elektrárne vo Švédsku, kde umiestnenie danej elektrárne presahuje hranicu 20 km od osídla obyvateľov (nakoľko v zmysle expertného posúdenia zdravotných rizík je potrebné zohľadniť predovšetkým socioekonomický aspekt). Mnohí primátori a poslanci rozhodujúci o alokácii stavieb resp. veľkých projektov,  by v prvom rade mali pristúpiť k posúdeniu environmentálneho aspektu pred finančným a ekonomickým aspektom. V prípade, ak je elektráreň rozhodnutím občanov a poslancov situovaná v obci nesprávne, predstavuje to veľkú záťaž pre občanov a ich kvalitu života v obci. Na Slovensku nie je legislatívne ustanovená hranica výstavby elektrární na biomasu v obciach (príklad Švédska 20km od osídla), čím nie je zohľadnený v praxi environmentálny a socioekonomický aspekt.

Dnes je podpora trvalo udržateľného rastu a efektívneho využívania prírodných zdrojov postavená na zelenom raste (t.j. nízkouhlíkové hospodárstvo). Nástrojom pre dosiahnutie udržateľného rozvoja je zelená ekonomika. Za rozhodujúcu úlohu vo fáze prechodu k nízkouhlíkovej ekonomike možno označiť budovanie konkurencieschopnej zelenej ekonomiky SR.

Z pohľadu efektívneho využívania prírodných zdrojov sú príkladom severské krajiny Nórsko, Fínsko a Švédsko. Dominantné postavenie v severských krajinách má zeleň, v podobe zelených striech, živých zelených stien a zelených plôch – tzv. zelená architektúra. Zelené strechy majú množstvo predností, a to ochladzujú a čistia ovzdušie, pomáhajú stabilizovať domy a slúžia ako vhodná izolácia domu. V európskych metropolách Paríž, Brusel a nórsky Bergen budovy s rovnými strechami majú predpis výsadby zelených striech a budovanie nízkoemisných zón v centre mesta.

Z pohľadu Nórska je zaujímavé ropné bohatstvo a ​ hlavne hodnotové zmýšľanie národa, v podobe zrodenia myšlienky  tvorby Nórskeho ropného fondu. Vďaka tomuto fondu Nórsko dosahuje dlhé roky prebytkový rozpočet a nórske generácie sú na mnohé roky zabezpečené pred nepriaznivou situáciou, rizikami a fiškálnymi výkyvmi krajiny. Nórsko sa zaraďuje i medzi popredné krajiny so zastúpením elektromobilov, postupne zvyšuje ich podiel na 12%. Výhodou elektromobilov sú daňové úľavy a zníženie miery znečistenia ovzdušia. Majitelia nemusia platiť parkovné v mestách a môžu jazdiť v pruhoch aj pre MHD.

Významnú úlohu pri podpore zeleného hospodárstva má aj uplatňovanie ekonomických nástrojov zameraných na posilňovanie konkurencieschopnosti ekonomiky prostredníctvom inovácií, ktoré budú šetrnejšie k životnému prostrediu. Prechod na zelenú ekonomiku si bude taktiež vyžadovať, aby sa venovala väčšia pozornosť udržateľnej výrobe a spotrebe, pri ktorej sa zohľadní celý životný cyklus výrobku.

Podnikateľské subjekty aby nestratili konkurenčnú výhodu na trhu, sa musia zamerať na vnútornú prestavbu podniku - reinžiniering. Do oblasti vnútornej prestavby podniku patrí i environmentálna oblasť. Z obchodných reťazcov ju pochopil LIDL, ktorý hodnotím veľmi kladne. V súčasnosti získava veľkú konkurenčnú výhodu. V Seredi vyrastá environmentálne Logistické centrum LIDL, budované podľa požiadaviek medzinárodnej environmentálnej certifikácii BREEAM. LIDL najmodernejšími a k životnému prostrediu ohľaduplnými technológiami (LED osvetlenie, zmes na prírodnej báze pri chladení, teplo z chladiarne využívané na vykurovanie, systém vsakovacích nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, nabíjacie stanice pre elektromobily, sadové úpravy 2,5 hektára) získava konkurenčnú výhodu pred ostatnými obchodnými reťazcami.

V súčasnosti je nevyhnutné zosúladenie ekonomického rastu so zachovaním životného prostredia. Nástrojom  pre dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja a zeleného rastu je zelená ekonomika. Kvalita životnej úrovne občanov sa bude odvíjať od zveľaďovania životného prostredia a efektívneho využívania prírodných zdrojov.

Ingrid Šabíková, 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mesačnú dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

DOMOV

Plavčan zostane ministrom do konca augusta

SNS neodpovedala, či je za otáľaním vyčkávanie na koaličnú radu.

ŠPORT

Sú senzáciou našej ligy, za odmenu mávajú opekačky

FC Nitra prekvapuje a je na čele Fortuna ligy.


Už ste čítali?