Éra nízkych daní končí...

Autor: Ingrid Šabíková | 31.12.2015 o 20:20 | (upravené 25.8.2016 o 13:55) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  1256x

V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu priamych, ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak? Problémom je samotné ponímanie významu daní 

Vznikom Európskej únie bol trend presunu zdanenia z priamych daní na nepriame dane – čiže spotrebu (t.j. DPH a spotrebné dane). V súčasnosti sa trend v EÚ postupne vyrovnáva a sme svedkami rastu tak priamych ako i nepriamych daní. Prečo je tomu tak?

Problémom je samotné  ponímanie významu daní v ekonomickom systéme. Čiže úlohou daní je vplývať na domácu ekonomiku a spotrebiteľov, podnikateľov, živnostníkov, zamestnancov, zamestnávateľov...(ekonomické subjekty) v čase recesie alebo expanzie.

Avšak úloha daní v politickom systéme je ponímaná svojsky. Dnešné vlády len takticky vyčkávajú na plynúci príjem z daní do rozpočtov krajín. Aktivity umŕtvujú nadmernými reguláciami a daňami, čo nemôže v dlhodobom horizonte fungovať. 

Súčasnú situáciu by som prirovnala už dávnej minulosti, kedy bola v Anglicku zavedená takzvaná daň z okien. Hodnostári sa už vtedy domnievali, že zavedením dane z okien dôjde k nárastu príjmov. Avšak dané opatrenie spôsobilo opačný efekt. Výber daní bol nielen nižší, ale v Anglicku sa stavali tmavé domy s malými oknami, respektíve majitelia domov veľké okná zamurovávali - v snahe vyhnúť sa vysokým daniam. I táto skutočnosť z minulosti je príkladom toho, ako nadmerné regulácie spôsobia opačný efekt.

Preto dane musia plniť úlohu len nástroja fiškálnej politiky. To znamená, zvyšovať dane a znižovať výdavky je potrebné vtedy, keď je ekonomika na vrchole. A naopak, dane znižovať a míňať viac, keď sa ekonomike nedarí.

Položme si otázku, kedy sa bude ekonomike na Slovensku dariť? Dôležitú úlohu tu zohráva kategória – spotreba (S) a investície (I). Prijímať také opatrenia, aby čo najviac občanov vlastnilo čo najviac úspor (tzv. zlaté Švajčiarsko). Nakoľko z úspor vznikajú investície na podporu podnikania a kolobeh v ekonomickom systéme môže znovu pokračovať. Keď z úspor budú vznikať investície pre rozvoj investičných aktivít, systém sa bude prirodzeným spôsobom regulovať. Toto dnes neplatí a je to presne naopak. Prevažná väčšina občanov menej usporí, viac spotrebuje a odvedie viac na daniach. Nízke úspory potom neprajú investíciam. Vyspelé krajiny sú tie, v ktorých čo najviac občanov vlastní čo najviac úspor a investícií.

Zadlžovanie domácností, podnikateľov, štátu a samosprávy pretrváva na Slovensku i dnes. Opatrenia súčasnej vlády len prehlbujú zadlžovanie budúcich generácií, nakoľko dopytovo orientovaná ekonomika založená na umelom vháňaní spotreby podporuje rast dlhov. V konečnom dôsledku to môže v budúcnosti vyvolávať tlak na vznik ďalších bariér (t.j. zbytočné regulácie, dane, odvody) čo je neprospešné pre samotný systém a štát

Ingrid Šabíková 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?